Długie weekendy w 2024 – kiedy wziąć urlop?

Rok 2024 zbliża się wielkimi krokami, a z nim szereg możliwości na krótkie przerwy od codziennej pracy. Długie weekendy stanowią idealną okazję do zregenerowania sił, zarówno dla tych, którzy planują krótkie wypady poza miasto, dłuższy wyjazd nad morze czy w góry jak i dla miłośników spokojnego odpoczynku w domowym zaciszu.

Dziś przyjrzymy się kalendarzowi 2024 roku, aby pomóc Wam zaplanować urlop w sposób optymalny. Z nami dowiesz się, które dni wolne od pracy można sprytnie połączyć z weekendami, aby maksymalnie wydłużyć wolny czas bez konieczności wykorzystywania zbyt wielu dni urlopowych. Czytając dalej, odkryjesz najlepsze strategie na wykorzystanie długich weekendów w 2024 roku!

Wolne w 2024 – harmonogram świąt:

1 stycznia — Nowy Rok (poniedziałek)
6 stycznia — Święto Trzech Króli (sobota)
31 marca — Wielkanoc (niedziela)
1 kwietnia — Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
1 maja — Święto Pracy (środa)
3 maja — Święto Konstytucji 3 Maja (piątek)
19 maja — Zielone Świątki (niedziela)
30 maja — Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia — Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek)
1 listopada — Wszystkich Świętych (piątek)
11 listopada — Święto Niepodległości (poniedziałek)
25 grudnia — Boże Narodzenie (pierwszy dzień) (środa)
26 grudnia — Boże Narodzenie (drugi dzień) (czwartek)

Kiedy warto wziąć urlop aby maksymalnie wydłużyć wolne?

W tym roku Nowy Rok przypada na poniedziałek, 1 stycznia. Niedługo potem, 6 stycznia, obchodzone będzie Święto Trzech Króli, które wypada w sobotę. To daje szansę na uzyskanie dodatkowego dnia wolnego od pracy. Planując jeden dodatkowy dzień wolnego (należny za święto przypadające w sobotę) przed 6 stycznia oraz dodając trzy dni urlopu, możemy cieszyć się aż dziewięciodniowym okresem wypoczynku.

Wielkanoc

Okres Wielkanocny w 2024 roku przypada na przełomie marca i kwietnia. Wolnym od pracy będzie Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia. Wybierając cztery dni urlopu (od wtorku do piątku), można zaplanować dziewięciodniowy odpoczynek. To lubimy!

Nie tylko majówka

Maj przynosi kolejne okazje do wydłużonego odpoczynku. Święto Pracy oraz Święto 3 Maja wypadają w środę i piątek. Wykorzystując trzy dni urlopu (poniedziałek, wtorek, czwartek), można uzyskać ponownie dziewięć dni wolnego.

Pod koniec maja, 30 maja (czwartek), przypada Boże Ciało. Wzięcie wolnego 31 maja (piątek) zapewni czterodniowy weekend.

Pogoda w maju jest już całkiem przyjemna, to dobry moment aby zaplanować dłuższy wypoczynek. Wybór kierunków mamy spory – tu wiele zależy od naszych osobistych preferencji i upodobań urlopowych. W maju przyjemnie jest już nad morzem (gdzie można pospacerować spokojnie po plaży), również dobra aura spotka nas w górach. Wypoczynek przed głównym sezonem wakacyjnym będzie bardzo dobrym wyborem, jeśli nie przepadamy za tłum turystów i kolejkami.

Zobacz: Sopockie Szlaki Spacerowe

Długie weekendy w wakacje

W sierpniu również możemy spodziewać się długiego weekendu. 15 sierpnia, czwartek, to dzień wolny od pracy z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Urlop w piątek, 16 sierpnia, zapewni nam cztery dni wolnego. No chyba że ktoś ma w zanadrzu jeszcze kilka dni urlopu do wykorzystania – wówczas warto przemyśleć dobranie jeszcze trzech dni (od poniedziałku do środy). Zyskujemy wówczas znowu całe 9 dni!

Myśląc o wakacjach i przedłużonym urlopie, nietrudno wybrać miejsce, które warto odwiedzić. Dobra pogoda sprzyja wypoczynkowi nad morzem lub nad jeziorem. To okres, w którym warto przeznaczyć czas na aktywności na świeżym powietrzu.

Gdzie spędzić wakacje? Zobacz: 3 dni w Kołobrzegu lub 3 dni w Gdańsku

Urlop w listopadzie

Wszystkich Świętych w 2024 roku wypada w piątek, 1 listopada. Wykorzystując 4 dni urlopu – od 28 do 31 października, można zaplanować dziewięciodniowy odpoczynek.

Święto Niepodległości, 11 listopada, wypadające w poniedziałek, daje szansę na przedłużenie wypoczynku do dziewięciu dni, jeśli weźmiemy wolne od 12 do 15 listopada.

Choć listopad charakteryzuje się już bardzo krótkimi dniami i nieprzewidywalną pogodą, mimo wszytsko warto wykorzystać nadarzającą się okazję do wypoczynku. Nie zawsze trzeba gdzieś wyjeżdać – czasem warto zaplanować wolne w domowym zaciszu, aby zregenerować siły i cieszyć się czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi.

Boże Narodzenie

W przyszłym roku święta Bożego Narodzenia znalazły się w naszym kalendarzu w środku tygodnia: pierwszy i drugi dzień świąt to środa (25 grudnia) i czwartek (26 grudnia). To bardzo dobra wiadomość! Biorąc trzy dni urlopu, możemy ponownie korzystać z dziewięciodniowej przerwy świątecznej.

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap