3 dni w Kołobrzegu – co zobaczyć będąc w dwójkę?

Aktualizowano: 14 września 2023

Kołobrzeg jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wybieranych na wakacyjny wypoczynek. Ponadto jest to największe uzdrowisko w Polsce, które może pochwalić się 12-kilometrowym wybrzeżem, pięknymi plażami, bogatą ofertą spa & wellness, rozmaitymi noclegami w różnych częściach miasta a także dużym wyborem lokali gastronomicznych.

Jakie atrakcje czekają na nas w Kołobrzegu?

To, od czego zaczniemy zwiedzanie Kołobrzegu, zależy w głównej mierze od pogody,  ilości dni, którą chcemy wykorzystać na podróżowanie oraz wieku zwiedzających.

Jeżeli mamy tylko 3 dni i jedziemy we dwójkę, to warto zobaczyć przede wszystkim okazały gotycki ratusz. Jego bogata historia rozpoczyna się w 1380 roku. Niespełna 430 lat później zostaje on zniszczony. Na jego murach wybudowano jednak nowy budynek, który możemy podziwiać do dziś. Swoim wyglądem przypomina nieco zamek obronny.

Wewnątrz ratusza mieści się między innymi Galeria Sztuki Współczesnej. Oprócz tego po przekroczeniu progu budynku naszym oczom ukazują się makiety pięciu ratuszy z różnych epok. Przed obiektem umieszczona jest natomiast ciekawa rzeźba symbolizująca kulę ziemską.

Będąc w Kołobrzegu, koniecznie pospaceruj na Molo!

Kołobrzeskie molo, to kolejny pomysł na wspólne spędzenie miłego czasu we dwoje. Ma ono 220 metrów długości i 9 metrów szerokości. Jest to najdłuższe żelbetonowe molo w całej Polsce. Na jego końcu mieści się kawiarnia, w której można wypić pyszną kawę.

Jeżeli jesteśmy już w temacie kawiarni to niekwestionowaną atrakcją Kołobrzegu jest usytuowana na 11 piętrze hotelu Arka Medical Spa obrotowa kawiarnia. W czasie 45 minut potrafi zatoczyć pełne koło, co daje gościom możliwość podziwiania całej panoramy Kołobrzegu. Do tego przepyszne ciasta oraz aromatyczna kawa, czy można chcieć więcej?

Symbolem Kołobrzegu jest Latarnia Morska

Podczas krótkiego pobytu w Kołobrzegu  nie można pominąć wycieczki na Latarnie Morską, która jest symbolem tego miasta. Ma ona aż 26 metrów wysokości, a jej światło widoczne jest  w obrębie 30 kilometrów. Wewnątrz latarni mieści się Muzeum Minerałów.

Obecny obiekt ma dosyć krótką historię, powstał w 1947 roku na fundamentach fortu-  bowiem podczas drugiej wojny światowej ówczesna latarnia została zniszczona przez Niemców.

Ciekawy czas we dwoje – czyli wycieczka do Oceanarium

Jeżeli nie jesteście fanami zabytków, to warto udać się do bardzo ciekawego i niezwykle kolorowego miejsca, jakim jest kołobrzeskie oceanarium.  Podwodny świat skradnie serce każdego – niezależnie od wieku.  Znajdują się tam między innymi groźne piranie, mureny, płaszczki oraz rekiny. Nie mogło zabraknąć też rybek znanych z dziecięcych baśni – błazenków, skrzydlic, oraz nadymek.

Romantyczny rejs statkiem o zachodzie słońca? W Kołobrzegu to możliwe!

W Kołobrzegu organizowane są rejsy wycieczkowe na statkach oraz zabytkowych żaglowcach, które cumują tuż pod Latarnią Morską. Początkowo płynie się rzeką, by później znaleźć się na otwartym morzu. Do wyboru są między innymi statek piracki oraz okręt torpedowy. Cały rejs trwa około 40 minut i pozwala zobaczyć miasto z innej perspektywy. Wybór rejsu o zachodzie słońca dodatkowo potęguje niezwykłe widoki.

Warto wspomnieć jeszcze o promenadzie, która jest obowiązkowym punktem wycieczki każdego, kto odwiedzi Kołobrzeg. Cały bulwar liczy 500 metrów długości i rozciąga się od mola aż do latarni morskiej. Dlatego po rejsie można wybrać się na romantyczny spacer przepiękną kołobrzeską promenadą.

Miłośnicy przyrody również znajdą w Kołobrzegu coś dla siebie!

Jeśli jesteście miłośnikami przyrody to w Kołobrzegu znajduje się Ekopark Wschodni inaczej zwany Solnym Bagnem. Jest to nic innego jak użytek ekologiczny o łącznej powierzchni 381 ha. Ma on na celu ochronę unikalnej fauny i flory torfowisk. Sam obszar jest niezwykle urokliwy – na jego terenie można spotkać około 80 gatunków ptaków. Dojazd do solnego bagna  zapewnia wygodna ścieżka rowerowa.

Kołobrzeg słynie z malowniczych tras rowerowych – ich łączna długość wynosi około 40 kilometrów.  Warto wybrać się do niedaleko położonego Dźwirzyna, czy Ustronia Morskiego.  Na amatorów dwóch kółek czekać będą niesamowite widoki, nietypowe zejścia na plażę, czy miejsca do odpoczynku.

Ciekawa lekcja historii, czyli wycieczka do Muzeum Oręża Polskiego

Ciekawą wycieczką dla dwojga z pewnością okaże się budynek Muzeum Oręża Polskiego, który powstał w 1963 roku i mieści się w zabytkowym Pałacu Brunszwickich. Można tam zobaczyć między innymi kolekcje broni ze średniowiecza – takie jak broń miotająca, palna, obuchowa, czy sieczna.

Ponadto uwagę przykuwają lufy armatnie oraz eksponaty związane z walką na morzu z XVII wieku, takie jak kotwice oraz  kompasy okrętowe. Zwiedzający mogą podziwiać też największą w Polsce kolekcje mundurów oraz repliki wozów pancernych, czy samolotów.

Fabryka piwa w zabytkowej Wieży Ciśnień

Sam budynek Wieży Ciśnień powstał w 1885 roku i jest wykonany w stylu neogotyckim. Niegdyś stanowił główny zbiornik wody pitnej dla miasta podczas prowadzonych działań wojennych. Teraz wewnątrz znajduje się Kołobrzeska Fabryka Piwa Colberg, gdzie można skosztować lokalnych piw zarówno ciemnych jak i jasnych oraz zjeść coś pysznego.

Muzeum 6D w Kołobrzegu

Ostatnim już punktem trzydniowej wycieczki we dwoje po Kołobrzegu jest Muzeum 6D – to jedyne tego typu muzeum w Europie.  Na powierzchni 500 metrów kwadratowych ścian umieszczone są ręcznie wykonane murale w technice 3D. Ogląda się je w specjalnych okularach, co tylko potęguje niesamowite wrażenia. Muzeum przenosi nas do 1913 roku, czyli do czasów, w których istniały rybackie społeczności o nazwie maszoperie.

Choć wydaje się, że trzy dni to stosunkowo niewiele czasu, to z odpowiednią organizacją w Kołobrzegu można zobaczyć naprawdę wiele atrakcji. Dwoje osób z pewnością nie będzie nudzić się w tym urokliwym miasteczku.

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap