Odkrywając atrakcje polskich parków narodowych: Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy to bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych zakątków Polski. Zdaniem wielu to właśnie tutaj znajduje się najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża. Strome klify porośnięte bukowymi lasami tworzą scenerię, która wręcz zapiera dech w piersiach. Można godzinami wędrować po turystycznych szlakach, podziwiać wody rozlewające się w wyspiarskiej delcie Świny lub obserwować krążące po niebie ptaki. Czy jednak znasz wszystkie atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego? Wakacyjny pobyt w Międzyzdrojach to dobra okazja, by odkryć niektóre z nich.

Ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w Wolińskim Parku Narodowym

Jezioro Turkusowe

Położone na południu wsi Wapnica w otoczeniu malowniczych pagórków Lubińsko-Wapiennych Jezioro Turkusowe jest sztucznym zbiornikiem – pozostałością po przedwojennej kopalni kredy. Po jej zamknięciu wyrobisko zostało zalane przez opadające wody gruntowe. Jezioro Turkusowe swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowemu odcieniowi, który powstaje na skutek rozszczepienia światła odbijającego się od białego, kredowego dna. Co ciekawe, choć jezioro nie jest duże (ma powierzchnię 6,74 ha) to bardzo głębokie – jego głębokość to 21,2 m n.p.m., a ponieważ jego lustro znajduje się na poziomie 2,6 m n.p.m., tworzy kryptodepresję.

Do Jeziora Turkusowego bez problemu dojedziesz z Międzyzdrojów – to tylko 7km. W pobliżu jest parking płatny w sezonie letnim. Choć obowiązuje zakaz kąpieli, warto zaplanować taką wycieczkę – jezioro otoczone przez dzikie i zalesione wzgórza jest bardzo piękne, a w okolicach wiedzie wiele ciekawych szlaków pieszych.

Zagroda Pokazowa Żubrów

Inną położoną blisko Międzyzdrojów (około 1,5 km z centrum) na trasie zielonego szlaku turystycznego atrakcją jest Zagroda Pokazowa Żubrów. To miejsce, które z pewnością zainteresuje starszych i młodszych, wszystkich miłośników zwierząt. Cały obszar zagrody ma powierzchnię 28 ha, z czego 20 ha to wybieg dla żubrów. Obecnie można zobaczyć tu osiem osobników, które urodziły się już w zagrodzie. Warto poznać te niezwykłe zwierzęta.

Latarnia morska Kikut

Latarnia Morska Kikut położona we wsi letniskowej Wisełka (około 9 km od Międzyzdrojów) jest najwyższym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu. Ulokowana na wzgórzu o wysokości 75 metrów, daje światło na wysokości 91 metrów nad wodą. Powstała w  1962 roku – wówczas przekształcono istniejącą w tym miejscu wcześniej wieżę obserwacyjno-widokową na latarnię morską.

Choć sama latarnia (ze względu na jej pełne zautomatyzowanie) nie została udostępniona do zwiedzania, to warto zobaczyć ją z zewnątrz. Dobrym pomysłem może być wybranie się na trzykilometrowy spacer czerwonym szlakiem przez lasy Wolińskiego Parku Narodowego, w czasie którego warto zatrzymać się w pobliżu latarni morskiej Kikut.

Muzeum Przyrodnicze w Międzyzdrojach

Położone w centrum Międzyzdrojów Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego gromadzi ekspozycje, które mają na celu ukazanie niezwykłego bogactwa przyrodniczego regionu. Poszczególne wystawy obrazują ekosystemy parku wraz z ich bardzo ciekawą fauną – pozwalają poznać bliżej orły bieliki, bataliony czy zwierzęta leśne takie jak jelenie, sarny, dziki i lisy.

W Muzeum Przyrodniczym w Międzyzdrojach możesz stanąć oko w oko z największym ssakiem Europy żubrem i ocenić jego wielkość. Bardzo ciekawe są także wystawy: etnograficzna i geologiczna. Placówka regularnie organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci w różnym wieku.

Punkty widokowe na Kawczej Górze i Gosaniu

Podczas pobytu w Wolińskim Parku Narodowym możesz być zdumiony faktem, że nad morzem czasami czujesz się… jak w górach. W okolicach znajduje się wiele malowniczych wzgórz i stromych klifów. W szczególności warto zobaczyć dwa punkty widokowe.

Pierwszy z nich, Kawcza Góra (61 m n.p.m), zlokalizowany jest we wschodniej części Międzyzdrojów, niedaleko za bramą do Wolińskiego Parku Narodowego. Możesz wspiąć się na niego po charakterystycznych schodach przy plaży. Z Kawczej Góry rozpościera się wspaniały widok na Międzyzdroje i niemieckie porty.

Drugi z punktów widokowych znajduje się na położonym około czterech kilometrów od centrum miasta wzgórzu Gosań (95 m n.p.m), który jest najwyższym wzniesieniem na polskim wybrzeżu.  Warto wejść na szczyt nie tylko po to, by zobaczyć panoramę Międzyzdrojów, Świnoujścia i niemieckiego Ahlbeck, ale i obejrzeć pozostałości wieży artyleryjskiej oraz bunkry z czasów drugi ej wojny światowej.

Komfortowe domki nad morzem, które pozwolą Ci wygodnie eksplorować Woliński Park Narodowy

Planując wycieczki po Wolińskim Parku Narodowym powinieneś również dobrze przemyśleć kwestię noclegu. W miejscowościach turystycznych nad Bałtykiem takich jak Międzyzdroje, Świnoujście, Wolin czy Dziwnów wybór jest bardzo duży, jednak aby mieć pewność, że znajdziesz najlepszą ofertę, warto dokonać rezerwacji wcześniej.  W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się domki nad morzem. Wiele z nich to nowoczesne, komfortowo wyposażone obiekty, które oferują wszelkie możliwe udogodnienia. 

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap