Sopockie szlaki spacerowe

Sopot od lat cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród turystów z Polski, ale również z całej Europy. Również mieszkańcy bardzo cenią sobie urok tego miasta, także ze względu na piękne otoczenia oraz możliwość aktywnego spędzania czasu – np. na spacerach.

Sopockie szlaki spacerowe pojawiły się już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy to wyznakowano kilka krótkich tras znakowanych jak szlaki piesze PTTK (na żółtym tle). Wówczas powstało 5 szlaków: biały – wiewiórki, czerwony – sarni, zielony – motyli, czarny – leśny, niebieski – morski.

Obecnie za sprawą sopockiego oddziału PTTK powrócono do tego pomysłu – utworzono 6 tras z nazwami też nawiązującymi do zwierząt. Oto one:

Szlak MEW

kolor zielony, długość 5,6 km
Kamienny Potok (Aleja Niepodległości) – wąwóz potoku Swelinia – Park Północny – ul. Powstańców Warszawy – ul. Haffnera – grodzisko – ul. Wosia Budzysza – ul. Powstańców Warszawy – Plac Zdrojowy – ul. Parkowa – ul. Poniatowskiego – Al. Wojska Polskiego – Zdrój Świętego Wojciech

Charkaterystyka: Szlak Mew to jedyny szlak turystyczny wiodący wzdłuż sopockiej plaży. Szlak jest na tyle łatwy, że można pokonać go z dzieckiem (jednak nie do końca z wózkiem). Dość wąsko i stromo jest w okolicach leśnego odcinka sopockiego Grodziska (ten fragment można ominąć ulicą Haffnera – wiodącą równolegle do szlaku).

Po zakończeniu spaceru po Szlaku Mew, warto odwiedzić pobliski Plac Zdrojowy i Aleję Wojska Polskiego, gdzie można znaleźć wiele kawiarni i restauracji. Doskonałym miejscem na odpoczynek i małą przekąskę będzie “Cafe Zdrojowa” oferująca lokalne wypieki i świeżą kawę. Nieopodal znajduje się również sopockie molo, idealne na relaksujący spacer z widokiem na morze.

Szlak WIEWIÓREK

kolor biały, długość 5 km
Sanatorium Leśnik – Wielka Gwiazda – Stara Droga Kacka – Mała Gwiazda – Glinna Góra (Sępie Wzgórze) – rezerwat Starodrzew Zajęczego Wzgórza – Stadion Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego (ul. Wybickiego)

Charakterystyka: To jeden z najkrótszych sopockich szlaków spacerowych, w całości wiodących przez las Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trasa przebiega w całości przez las i nie należy do najdłuższych, jest więc odpowiednia i bezpieczna do spacerów z dziećmi. Można ją pokonać także z wózkiem terenowym.

Szlak SAREN

kolor niebieski, długość 5,6 km
Osiedle Mickiewicza (ul. Żeromskiego) – Mała Gwiazda – Dolina Świemirowska – ul. Reja – Aleja Niepodległości (pętla)

Charakterystyka szlaku: szlak pieszy, łatwy dostępny o każdej porze roku nadaje się do spacerów Nordic Walking.
Okresowo trudność sprawia wąwóz od ul. M. Reja do leśnej Drogi Wielkokackiej – alternatywą dla tego odcinka jest marsz szlakiem czarnym.

Na koniec Szlaku Saren, w pobliżu Alei Niepodległości, rekomenduje się wizytę w Klubie Atelier, który oferuje nie tylko doskonałą kawę i ciasta, ale również organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy i koncerty.

Szlak ZAJĘCY

kolor czerwony, długość 12,2 km
SKM Sopot Kamienny Potok – Brodwino (centrum handlowe) – Długa Dolina – Gręzowo – Droga Nadleśniczych – Stawowie – Aleja Niepodległości (pętla)

Charakterystyka: Szlak Zajęcy to najdłuższy z sopockich szlaków spacerowych, mimo to nadaje się na wędrówkę z dzieckiem. Można go pokonać także z wózkiem terenowym.

Popularne wyszukania w Sopocie:

Szlak DZIKÓW

kolor czarny, długość 6,3 km
Przylesie (ul. 23 Marca) – Dolina Gołębiewska – Wielka Gwiazda – Długa Dolina – Dolina Kamiennego Potoku – Brodwino (centrum handlowe)

Charakterystyka szlaku: szlak łatwy, dostępny o każdej porze roku.

Po przejściu Szlaku Dzików, możesz zakończyć dzień w Parku Północnym, który jest idealnym miejscem na piknik lub po prostu odpoczynek na łonie natury. Dla zainteresowanych dłuższym relaksem, niedaleko znajduje się Aqua Park Sopot, oferujący baseny i sauny.

Szlak LISÓW

kolor brązowy, długość 12 km
Przebieg trasy: Kamienny Potok SKM – ul. Małopolska – kościół pw. Zesłania Ducha Świętego – Brodwino – Rysie Wzgórze – ul. Okrężna – Wzniesienie Strzeleckie – Wzgórze Olimpijskie – Łysa Góra – Mała Gwiazda – Glinna Góra (Sępie Wzgórze) – Dąb Esperantystów – Stawowie (ul. Smolna) – Aleja Niepodległości (pętla)

Charakterystyka: Z uwagi na liczne dość strome podejścia i wąskie ścieżki, trasa raczej nie nadaje się na wędrówkę z dzieckiem Chcąc zabrać ze sobą malucha, warto zaopatrzyć się w turystyczne nosidełko.

Po zakończeniu Szlaku Lisów, warto odwiedzić Ośrodek Kultury w Sopocie, gdzie często odbywają się ciekawe wydarzenia artystyczne i kulturalne. Ośrodek znajduje się niedaleko Alei Niepodległości i oferuje różnorodne programy dla dzieci i dorosłych. Niedaleko jest również Bistro na Jastarni, znane z doskonałych świeżych ryb i lokalnych przysmaków.

Aktualizowano: 17 maja 2024

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap