Szlak Nadmorski Bałtycki

Nadmorski Szlak Bałtycki należy do najpiękniejszych w Polsce i nikogo nie powinno dziwić, że jest to jedno z najciekawszych miejsc na wczasy w naszym kraju. Rozciąga się on na dystansie 53,2 km i prowadzi z Łeby do Żarnowca. Oczywiście najważniejsza jest tutaj obecność Morza Bałtyckiego, ale nie jest to jedyny czynnik, który sprawia, że wakacje w tym miejscu są wyjątkowe. W artykule przyjrzymy się bliżej temu doskonałemu obszarowi na wypoczynek.

Obecność Morza Bałtyckiego

Od tego należy rozpocząć. Morze Bałtyckie imponuje swoim pięknej, a Szlak Nadmorski Bałtycki doskonale podkreśla jego atuty. Mowa tutaj o pięknym błękicie i potędze ukrytej zwykle za pozornym spokojem wody. Opisywany szlak w zdecydowanej większości prowadzi przez strefę przybrzegową, więc pozwala lepiej poczuć obecność Bałtyku. To miejsce jest również atrakcyjne na wakacje, gdyż pozwala na pływanie lub uprawianie innych sportów wodnych. Pierwszy skojarzeniem, które przychodzi na myśli, gdy myśli się o morzu, jest wypoczynek. Rzeczywiście strefa od Łeby do Żarnowca daje niepowtarzalną okazję na chwile odprężenia na łonie natury. To doskonałe miejsce na wczasy, które nie przestanie należeć do najbardziej atrakcyjnych pod tym względem regionów Polski.

przebieg szlaku. fot: pomorskieszlakipttk.pl
przebieg szlaku. fot: pomorskieszlakipttk.pl

Przebieg szlaku:

– Łeba, rondko nieopodal stacji kolejowej [START]
– Nowęcin, droga do Łeby [3km]
– Przybrzeże [9,3km]
– Sarbsk [10,6km]
– Ulinia, skrzyżowanie [13,3km]
– Chełst, mostek [15,6km]
– Osetnik, skrzyżowanie na skraju miejscowości [19,4km]
– latarnia morska Stilo [20,1km]
– d. nautofon, wejście na plażę Stilo 51 [21,1km]
– wejście na plażę Stilo 50 [22,5km]
– wejście na plażę Słajszewo 48 [24,9km]
– wejście na plażę Słajszewo 47, plaża [26,6km]
– wejście na plażę Lubiatowo 46 [27,3km]
– Lubiatowo, plaża (wejście 44) [28,1km]
– Jez. Kopalińskie, brzeg płn. [29,4km]
– Lubiatowo, skrzyżowanie [31,7km]
– Leśnictwo Szklana Huta [33,1km]
– Szklana Huta, stanica Róża Wiatrów [36,1km]
– Rezerwat Babnica [38,5km]
– jeziorko Babnica [39,1km]
– Białogóra, rozdroże koło leśniczówki [39,7km]
– rezerwat Białogóra [40,4km]
– Białogóra, stadnina [41,9km]
– Białogórskie bagno, parking leśny [43,5km]
– Las [Wierzchuciński], skrzyżowanie [44,7km]
– Piaśnica, mostek [47,7km]
– Dębki, zakręt [47,8km]
– Wybudowanie Żarnowieckie [51,5km]
– Karwianka, most [51,6km]
– Żarnowiec [53,2km]

Bliskość natury

Szlak Nadmorski Bałtycki to jednak znacznie więcej niż tylko Morze Bałtyckie. Jest ono podstawowym atutem dla tego miejsca, ale równie istotna jest bliskość pięknej przyrody. Szlak charakteryzuje się dużą ilością lasów. Jest to teren o niskim poziomie zurbanizowania, więc jednocześnie pozwalający na odpoczynek. Wczasy w tym miejscu to również możliwość zwiedzania terenów, które należą do obszarów prawnie chronionych. Samo to świadczy o wartości przyrodniczej tych obszarów. Mowa tutaj przede wszystkim o Mierzei Sarbskiej, Babnicy i Białogórze. Wakacje w pobliżu Nadmorskiego Szlaku Bałtyckiego mogą stać się ucieczką od zgiełku miasta. Odpoczynek w takim miejscu pozwoli na długo zregenerować baterie. Później będzie się wracało do czasu spędzonego w pobliżu natury i zieleni. Plaża w połączeniu ze stosunkowo niewielką liczbą turystów, ale pięknem przyrody, to sposób na wymarzone wakacje.

Gdzie nocować?

Wiele osób każdego roku spędza wczasy w Łebie. To bardzo popularny kierunek wybierany przez turystów z całej Polski. Jeśli chcesz wybrać się na Szlak Nadmorski Bałtycki, dobrą opcją będzie zarezerwowanie noclegu właśnie tam (lub w bliskiej okolicy).

Miejscowości i pozostałe atrakcje

Z punktu widzenia szlaku Nadmorskiego Bałtyckiego najważniejsza jest obecność Morza Bałtyckiego oraz piękno pobliskiej przyrody, ale nie są to jedyne atuty tego miejsca. Równie istotne są dodatki, które potrafią dodać smaku do całości. Istotna w tym przypadku jest latarnia morska Stilo. Charakterystyczne jest, że jest ona położona na jednej z wydm. Łeba to miejscowość, którą trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu (chociaż najlepiej każdego roku), żeby móc poczuć jej klimat. Na szlaku znajdują się również trzy inne miejscowości, które są typowe, jeśli chodzi o wakacje. Wczasy można spędzić również w Lubiatowie, Białogórze lub Dębkach. Każde z tych miejsc będzie nieco innym ujęciem na polskie morze. Dopełnieniem piękna szlaku jest obecność Żarnowca, który wyróżnia się średniowieczną zabudową klasztorną. Każdy z tych miejscowości prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie ich podczas zwiedzania całego Szlaku Nadmorskiego Bałtyckiego.

Widok z latarni morskiej:

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap