Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski jest tak naprawdę niczym innym jak  siecią portów i przystani jachtowych na Pomorzu Zachodnim umiejscowioną na trasie biegnącej od Berlina do Morza Bałtyckiego. Przystanie na tym szlaku są położone zarówno nad rzekami, jeziorami, jak i nad zalewem i morzem. Tworzy to niesamowitą różnorodność.

Pomorze Zachodnie jest wyjątkowym regionem w naszym kraju pod względem żeglugi- w żadnej innej części Polski nie ma tak szerokich możliwości żeglowania. Szlak  tern jest tak skonstruowany, że można tu  pływać przez wiele dni od portu do portu, doskonaląc swoje umiejętności żeglarskie na różnych akwenach o różnym stopniu trudności. Jest także miejsce do uprawiania żeglarstwa morskiego, na dużych jachtach. Windsurferzy i keitsurferzy znajdą tu wspaniałe warunki i odpowiednie wody do uprawiania swojej ukochanej dyscypliny sportu. Znajdzie się także coś dla zapalonych  wędkarzy. Wbrew pozorom ten szlak to także fajne miejsce dla rodzin z dziećmi, gdzie rodzinne żeglowanie na pewno nikomu nie sprawi żadnego kłopotu. Wszystko jest sprawą po prostu dobrej organizacji.

Na szlaku żeglarskim są miejsca, gdzie nawet nie posiadając umiejętności żeglowania ani tym bardziej własnej żaglówki  można przynajmniej podziwiać jachty – mam tu na myśli przystanie jachtowe. Są to nowoczesne i atrakcyjne obiekty, gdzie samą radochą jest po prostu przechadzanie się wzdłuż przystani i podpatrywanie pracy zapalonych żeglarzy.

Odległość między przystaniami nie przekracza 20-30 mil, czyli kilku godzin żeglugi, więc w każdej chwili można schronić się do portu. A jak pewnie wszyscy wiedzą pogoda zmienną jest… i słoneczny dzień może się w ciągu 30 minut zmienić w porywisty sztorm.

Wśród przystani są miejsca w pełni wyposażone w potrzebną infrastrukturę, taką jak: prąd, woda, sanitariaty, ale są także publiczne miejsca postojowe na krótkie cumowanie czy biwakowanie, dzięki temu żeglowanie nawet kilkanaście dni nie sprawia dyskomfortu.

Dokładniejsza mapa szlaku
Dokładniejsza mapa szlaku

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski daje możliwość pływania aż do Berlina, poprzez Zalew Szczeciński, na Bałtyk i dalej do Skandynawii. Skomunikowany jest z drogami wodnymi Wielkopolski i prowadzi niemal do Gdańska. Tworzy to fantastyczny i jedyny w swoim rodzaju  szlak wodny w skali kraju, który może z ogromnym powodzeniem konkurować ze szlakami na mazurach.

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski przebiega przez niezwykle malownicze i krajoznawczo atrakcyjne tereny. Każdy odnajdzie tutaj wiele miejsc wartych odwiedzenia to także wyjątkowo ciekawe tereny przyrodnicze. Mając trochę szczęścia zobaczyć można orła bielika, czaplę siwą, czy też przepłynąć koło gniazd bobrów. Podczas postoju w wygodnej przystani jest okazja skosztować lokalnych przysmaków, poznać bogatą  historię tych miejsc lub wziąć udział w ciekawej imprezie czy festiwalu,których na tych terenach zwłaszcza latem jest mnóstwo.

Pływanie po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim to fascynująca przygoda. Można ją rozpocząć w każdym z prezentowanych portów. Niezapomniane wrażenia gwarantowane. Stan opisywanych portów aktualny na 30 czerwca 2013 r.

Autor : Sara Polańska

Szukasz noclegu? Pewne noclegi w portalu e-wczasy:
Noclegi Międzyzdroje , Noclegi Rewal, Noclegi Kołobrzeg

Aktualizowano: 3 stycznia 2016

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap