Szlak Kopernikowski

Jednym z najbardziej interesujących polskich szlaków kulturowych jest bez wątpienia Szlak Kopernikowski. Stworzony został po to, by upamiętnić dokonania wielkiego Polaka, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Szlak przechodzić można na wiele różnych sposobów, jak również przejeżdżać – w zależności od tego, na jaki jego odcinek się zdecydujemy. Najdłuższa jest pętla z Torunia m.in. przez Gdańsk, Frombork, Olsztyn Malbork, Chełmno do Torunia z powrotem, która liczy aż 615 kilometrów.

Wybierając się w drogę Szlakiem Kopernikowskim, warto mieć na względzie to, że najlepiej opisany i oznakowany jest on w województwie warmińsko-mazurskim. Tam też miłośnicy astronomii czy nauki w ogóle mogą pokusić się o jego przejście pieszo. Trasa w całości liczy aż 237 kilometrów i ciągnie się z Olsztyna do Kępek. W zależności od tego, jak wiele czasu chcemy poświęcić na zwiedzanie, na przejście tego odcinka możemy przeznaczyć równie dobrze jeden tydzień, jak i dwa tygodnie.

Co takiego zobaczymy na drodze? Przede wszystkim miejsca związane z działalnością Kopernika, a ten, przypomnijmy był nie tylko uczonym, ale również osobą duchowną, sprawującą różne funkcje w Kościele. Spektrum oglądu rozszerza się w tym momencie: o świątynie, ale również o zabytki pochodzące z czasów, w których Kopernik żył (1473 – 1543).

Szlak w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczyna się w Olsztynie, przy Wysokiej Bramie. Obok usytuowany jest pomnik astronoma, przypominający o tym, że przez szereg lat sprawował on funkcję administratora dóbr Kapituły Warmińskiej. Przy okazji warto zwiedzić całe zabytkowe Stare Miasto w Olsztynie, pełne pamiątek sięgających odległej przeszłości. Kolejnym interesującym przystankiem będzie bez wątpienia zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Po drodze do niego mijamy urokliwe, malownicze wsie. Dalszymi ważnymi punktami będą bez wątpienia Braniewo oraz Frombork. W tym ostatnim Kopernik nie tylko działał, ale też i zmarł. Tam warto spędzić przynajmniej jeden dzień, odwiedzając między innymi Muzeum Mikołaja Kopernika. Po drodze do Kępek mijamy również konieczny do zwiedzenia Elbląg.

Pozostałe odcinki, które powstały w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim przeznaczone są raczej do przebycia ich samochodem. Ten na terenie województwa pomorskiego liczy 118 kilometrów i koncentruje się przede wszystkim wokół dwóch miast: Malborka i Gdańska. Natomiast szlak w województwie kujawsko-pomorskim istotny jest przede wszystkim ze względu na Toruń – miejsce narodzin astronoma. Jego imieniem nazwany został tamtejszy uniwersytet, jego pomnik stoi na Rynku.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Toruń warto odwiedzić jednak nie tylko ze względu na Kopernika. Będąc tam przy okazji, dobrze skosztować lokalnego przysmaku – pierników oraz zwrócić uwagę na gotycką zabudowę centrum tego miasta. Wśród niej wyróżnić można nie tylko kościoły, ale również domy, unikatowy most, pałace czy spichlerze. Kopernik tymczasem będzie nam towarzyszył duchem w chwili, kiedy zdecydujemy się udać do planetarium albo obserwatorium astronomicznego. Planetarium zlokalizowane jest przy ulicy Franciszkańskiej, a więc na Starym Mieście. Obserwatorium znajduje się już dalej, bo poza granicami miasta, w leżących nieopodal Piwnicach.

Aktualizowano: 14 sierpnia 2014

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap