Zakopane znajduje się w południowej Polsce, w województwie małopolskim. To największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Nazywane jest ono zimową stolicą Polski – tu bowiem przyjeżdżają ludzie z całego kraju, by uprawiać sporty zimowe.
W granicach administracyjnych miasta znajduje się całkiem spora część Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W Zakopanem i okolicach znajduje się wiele różnorodnych szlaków turystycznych – trudnych oraz łatwych. Do najtrudniejszych należy z pewnością Orla Perć – tam wybierają się osoby z dużymi umiejętnościami wspinaczkowymi. Z trudniejszych szlaków należy wymienić również szlak na Rysy z Morskiego Oka, szlak na Rohacze czy szlak z Dolinki Pustej na Kozią Przełęcz.
W niniejszym artykule skupimy się jednak na tych zdecydowanie prostszych trasach.
Czy Zakopane jest tylko dla tych, którzy są zaprawieni w górskich wędrówkach i wspinaczkach? Z pewnością nie! Istnieją też w Zakopanem trasy, które idealnie nadają się dla początkujących czy dla dzieci.
Nosal
Nosal ma 1206 m.n.p.m. Jest to szlak łatwo dostępny z samego Zakopanego. Jako, że jest to prosta trasa, jest ona uczęszczana zwłaszcza przez rodziny z dziećmi. Szlak ten wznosi się nad Kuźnicami. Umieszczony jest pomiędzy Doliną Bystrą a Dolina Olczyską. Wysokość Nosala nie jest duża, a i tak rozpościerają się z niego wspaniałe widoki na Tatry, Dostrzec można ze szczytu także samo Zakopane.
Wejście na Nosala powinno zająć ok. 1,5 h – w porównaniu z innymi tatrzańskimi szlakami jest to bardzo niewiele.
Dolina Pięciu Stawów
Wyprawa do Doliny Pięciu Stawów rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Można tam dotrzeć busem albo własnym autem. Może nas tam spotkać bardzo wielu turystów – trasa bez wątpienia jest bardzo popularna, zwłaszcza w sezonie.
Po kilkudziesięciu minutach wyprawy dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Następnie wybieramy zielony szlak, prowadzący do Doliny Roztoki. Trasa będzie prowadzić przede wszystkim przez las. W trakcie drogi warto zobaczyć jeszcze największy wodospad w Polsce, czyli Siklawę.
Następnie zostało nam nieco ponad 40 minut, by dojść do Doliny Pięciu Stawów. Na miejscu znajdziemy schronisko, w którym możemy odbyć zasłużony odpoczynek.
Sarnia Skała
Trasa na Sarnią Skałę jest niezwykle popularna. Widać stamtąd świetnie Zakopane, Tatry zachodnie czy Giewont. Idąc na Sarnią Skałę, przechodzimy przez dwie wspaniałe doliny: Dolinę Białego Potoku i Dolinę Strążyską. Dodatkową atrakcją jest zobaczenie wodospadu Siklawa.
Warto wiedzieć, że kiedyś Sarnią Skałę nazywano Małą Świnicą lub też Świniczką. Była ona niegdyś przeszukiwana przez przeróżnych poszukiwaczy skarbów. Bez wątpienia warto udać się w trasę na Sarnią Skałę. Oprócz tego, że możemy podziwiać wspaniałą panoramę Podhala, możemy też cieszyć się skalistym, wysokogórskim charakterem szczytu. Po drodze na Polanie Strążyskiej możemy najeść się i odpocząć.
Rusinowa Polana
Na Rusinową Polanę dostać się można z Wierch Porońca, tam z kolei da się dojechać samochodem czy też busem. Na początku droga jest stroma, ale po chwili staje się ona raczej płaska i taka już pozostaje.
Szlak jest piękny – pełno na nim drzew, raz po raz da się dojrzeć cudowne Tatry Bielskie. Na Rusinowej Polania roztacza się niezwykły widok właśnie na Tatry Bielskie oraz na Tatry Wysokie. Widać stąd Rysy czy Lodowy Szczyt.
Rusinowa Polana niegdyś była miejscem wypasu wielu “rusiniarzy” – czyli pasterzy wypasających tam swoje owce; dziś też znaleźć tu można nieco owiec.
Z Rusinowej Polany można wejść na szczyt o nazwie Gęsia Szyja. Prowadzą tam drewniane stopnie. Na szczycie czeka na nas oczywiście wspaniałą panorama Tatr.
Stoły
Na Stoły da się dotrzeć z malowniczej Doliny Kościeliskiej. Do Kir, gdzie będzie miał miejsce początek naszej przygody, można przyjechać samochodem lub transportem lokalnym,
Z początku idziemy po prostu drogą w górę, następnie przekraczamy potok i wspinamy się krętą ścieżką po zboczu. Możemy podziwiać wokół powalone świerki. Na Stołach możem cieszyć oczy niezwykłymi szałasami pasterskimi, znajdującymi się w krajowym rejestrze zabytków. Ze Stołów podziwiać możemy widok na Dolinę Kościeliską. W oddali da się dostrzec Giewont.
Zakopane to wspaniałe miasto, obfitujące w moc atrakcji. Dla wielu największymi atrakcjami są szlaki górskie – te trudne, jak i te łatwe. W tym artykule omówiliśmy trasy, którymi może pójść nawet początkujący amator gór, także ten w bardzo młodym wieku. Szlaki takie prowadzą na Nosal, do Doliny Pięciu Stawów, na Sarnią Skałę, na Rusinową Polanę oraz na Stoły. Wszystkie te trasy położone są niezwykle malowniczo i z pewnością rozbudzą one miłość do górskich wędrówek.