Zimą i wczesną wiosną Pilsko utożsamiane jest przede wszystkim ze stokiem narciarskim. Trzeba jednak pamiętać, że szlaki piesze, choćby nie były dobrze przetarte, nie znikają w tym czasie. Dlatego warto zdecydować się przynajmniej na jedną wędrówkę na ten szczyt wtedy, kiedy dookoła leży jeszcze całkiem sporo śniegu.
Pilsko to drugi co do wysokości masyw górski położony w Beskidzie Żywieckim. Jego najwyższy szczyt, Pilsko, położony po stronie słowackiej mierzy 1557 m n.p.m., w Polsce natomiast najwyższa jest Góra Pięciu Kopców, oddalona od Pilska ok. 200 metrów (1542 m). Najkrótsze trasy na szczyt prowadzą z Korbielowa, ze znajdującej się na granicy Przełęczy Glinne oraz ze strony Słowacji. Punktem łączenia się wszystkich szlaków jest Hala Miziowa, leżąca na północnym stoku masywu, znana nie tylko z pięknej panoramy, co również z dużego schroniska.
Trasę na Pilsko i z powrotem z miejsc położonych najbliżej zrobić można z powodzeniem w jeden dzień, chociaż będąc już w tamtych rejonach, można zastanowić się nad przejściem dłuższej trasy, na przykład grzbietem i linią graniczną (a potem dalej czerwonym szlakiem) przez Trzy Kopce do schroniska na Rysiance albo Hali Lipowskiej. Następnego dnia zaś pomyśleć można o wejściu jeszcze na Radykalny Wierch i zejściu przez Halę Boraczą do Milówki albo Rajczy. Możliwości jest oczywiście więcej – o tej warto pamiętać ze względu na widokowe partie trasy.
Najłagodniej na Pilsko wchodzi się od słowackiej strony szlakiem niebieskim do Skaliska i następnie zielonym już do właściwego szczytu. Końcem zimy, kiedy na trasie leży jeszcze gruba warstwa śniegu, zapadająca się często przy każdym kroku (bo nie ma już mrozu), wybranie tej drogi z pewnością pomoże zaoszczędzić wiele sił, zwłaszcza tym, którzy po górach chodzą okazyjnie.
Do Korbielowa i na Przełęcz Glinne najłatwiej dostać się z Żywca. Spod dworca PKP często odjeżdżają prywatne busy, a alternatywą dla nich są autobusy kursujące z dworca PKS. Aby dotrzeć do niebieskiego szlaku po słowackiej stronie, najlepiej dysponować samochodem.
Lokalizacja na mapie:
[codepeople-post-map]
Aktualizowano: 11 sierpnia 2014