Wypraw na szczyty Worka Raczańskiego nigdy dość. Jest to zbyt malowniczy obszar Beskidu Żywieckiego, aby mógł się on wędrowcowi szybko znudzić. Dlatego jeśli już wyruszyć w podróż, to również i na szczyty inne niż Wielka Racza. Na jakie? Na przykład na Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.), która także jest perłą tego regionu – na nią dotrzeć można między innymi z Soli albo z Rajczy.
Dojazd
W rejon Worka Raczańskiego bardzo łatwo dojechać – pociągi z Katowic do Zwardonia kursują średnio co dwie godziny i zatrzymują się we wszystkich ważniejszych po drodze wsiach i miejscowościach. Tam zaś, dokąd nie dociera kolej, dojeżdżają PKS-y i inne busy, z całkiem niezłą częstotliwością jak na rejony górskie. O dojazd więc nie trzeba się martwić, lepiej dobrze zaplanować trasę. Jedną z propozycji może być wyjście z Soli, przejście kolejno przez Praszywkę Wielką, Bendoszkę Wielką, przełęcz Przegibek i dotarcie na Wielką Rycerzową, tam nocleg w bacówce i powrót na drugi dzień przez Mładą Horę do Rajczy.
Z Soli do bacówki na Rycerzowej spokojnym tempem wejdzie się w 5,5 godziny, stamtąd do Rajczy zejdzie się w ok. 3,5 godziny. Przy dobrej kondycji trasę można zrobić w jeden dzień, pytanie tylko czy przy pięknej pogodzie warto aż tak się spieszyć. Pamiętać przy tym trzeba, że suma wszystkich przewyższeń w drodze na Wielka Rycerzową wynosi ok. 1300 metrów.
Dlaczego warto zdecydować się na podejście właśnie tym, a nie innym szlakiem? Wystarczy spojrzeć na mapę, by uzyskać odpowiedź na to pytanie. Właściwie aż do przełęczy Przysłop Potócki (a więc po przejściu szczytu Praszywki Wielkiej i zejściu na wysokość 845 m n.p.m.) szlak wiedzie przez hale i otwarte przestrzenie. Zamiast wyobrażać sobie, jakie widoki rozpościerają się z tego grzbietu, lepiej się na niego po prostu wybrać. Widokowy jest również szczyt Bendoszki, teren przełęczy Przegibek i sama Hala Rycerzowa. Droga powrotna wiedzie w większej mierze przez las, niemniej jednak i na niej znajdują się miejsca urokliwe, takie chociażby jak hala dookoła Mładej Hory.
Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być zejście zielonym szlakiem przez przełęcz Kotarz i szczyt Muńcoła do Ujsoł (w zasadzie cały czas przez las) albo zdecydowanie się na dalszą wędrówkę, na przykład żółtym szlakiem przez Krawców Wierch. Z Krawculi zejść można albo również do Ujsoł, albo iść dalej, na przykład w stronę Hali Lipowskiej i Pilska.
Sól i Rajcza – co zobaczyć?
Sama Sól jest niewielką wsią, dlatego też ciężko mówić o większym jej zwiedzaniu. Będąc tam jednak, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zabytek architektury drewnianej – XIX-wieczną dzwonnicę loretańską. Najbardziej interesująca jest jej historia. Dzwonnice tego typu, jak mówi Przewodnik wydawnictwa Rewasz (wyd. 2006), „stawiano dawniej, by dźwiękiem ich dzwonków płoszyć płanetniki, czyli złe duchy ściągające chmury gradowe”.
Druga wieś, Rajcza, jest zdecydowanie większa od Soli. Największym zabytkiem znajdującym się tam jest obraz Matki Bożej wzorowany na ten z Częstochowy, którego powstanie datowane jest na wiek XVII. Co więcej, Rajcza bogata jest nie tylko w szlaki piesze. Przebiegają przez nią również szlaki rowerowe i konne.
Lokalizacja na mapie: Wielka Rycerzowa
[codepeople-post-map]
Aktualizowano: 11 sierpnia 2014