Województwo śląskie może się poszczycić nietypowym szlakiem turystycznym – Szlakiem Zabytków Techniki. Region kojarzony z fabrykami, hutami i kopalniami w znakomity sposób wykorzystał właśnie te elementy do swojej promocji. Projekt ruszył w roku 2006 i od tego czasu jest systematycznie poszerzany.
Co spotkasz na szlaku?
W chwili obecnej Szlak Zabytków Techniki liczy 36 obiektów otwartych do zwiedzania przez cały rok. Koncentrują się one na całej długości terenu województwa, rozlokowane na linii Częstochowa – Żywiec.
Co decyduje o atrakcyjności szlaku? Przede wszystkim ogromna różnorodność miejsc wpisanych na jego listę. Mimo że każde z nich zasługuje na miano „industrialnego”, fakt ten wynika z różnych względów: historycznych, społecznych, architektonicznych, itp. I tak wśród obiektów SZT mamy między innymi: Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Produkcji Zapałek, Radiostacja Gliwice, Zabytkowa Kopalnia Srebra czy Muzea Browaru. Wystarczy wymienić tylko tyle, aby przekonać się, jak bogatą tematykę poruszać może każda z wycieczek proponowanych przez twórców szlaku.
Przyciąga przede wszystkim forma zwiedzania poszczególnych obiektów. Niektóre spośród nich cały czas działają – dlatego też wycieczka jest „żywa”. Zwiedzający mogą bezpośrednio obserwować linię produkcyjną, widzieć maszyny, które w danym momencie pracują czy też przyglądać się miejscom bliskim im ze względu na kontakt z człowiekiem (osiedle Nikiszowiec w Katowicach jest zamieszkałe przez ludzi takich samych jak my). Zabytki industrialne mają również tę siłę, że nie są abstrakcyjne. Pokazują rzeczy jak najbardziej praktyczne, takie jak produkcja gazet, chleba czy energii elektrycznej. Dotykają one naszej codzienności i z natury rzeczy nas interesują.
Industriada i dodatkowe atrakcje
Szlak Zabytków Techniki ma też swoje święto. Industriada organizowana jest w czerwcu i w tym roku odbędzie się już czwarta jej edycja. Za każdym razem jej program jest niesamowicie bogaty – równolegle w wielu miejscowościach (i to nie tylko w tych, które oficjalnie posiadają jakiś industrialny zabytek wpisany na listę) odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, prezentacje, wycieczki, prelekcje etc. Industriada trwa zaledwie jeden dzień, dlatego tak trudno zdecydować, gdzie iść i co zobaczyć. Trzeba mieć nadzieję, że w związku z coraz większym zainteresowaniem festiwalem, za jakiś czas będzie on trwał choć o jeden dzień dłużej.
Więcej informacji zdobyć można na oficjalnej stronie SZT: http://zabytkitechniki.pl. Na niej też zapoznać można się z propozycjami wycieczek, uwzględniającymi wprawdzie obiekty z listy szlaku, ale jednocześnie wykraczającymi poza nią czy też przeczytać specjalnie sformatowany na potrzeby Internetu multimedialny przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki.
Aktualizowano: 11 sierpnia 2014