Jednym z najbardziej nietypowych szlaków znajdujących się na liście polskich ścieżek turystycznych jest bez wątpienia Małopolski Szlak Owocowy. Jaka idea przyświecała twórcom tego szlaku? Co to właściwie znaczy, że jest owocowy? Rzecz jest niezwykle interesująca.

Pewność możemy mieć co do jednego: nazwa podpowiada nam już, w jakim rejonie Szlak Owocowy został wyznaczony. W Małopolsce. Co dalej? To droga przecinająca 23 gminy województwa i zatrzymująca się przy takich gospodarstwach, w których rosną sady i gdzie uprawia się owoce. Osoby zaciekawione procesem sadzenia, pielęgnacji owoców oraz produkowania przetworów mogą zastukać do drzwi wybranego gospodarstwa i zostać po nim oprowadzone. Możliwa jest też degustacja najdorodniejszych sztuk: jabłek, gruszek, śliwek, brzoskwiń, truskawek, wiśni, borówek, porzeczek, malin, agrestów, aronii, orzechów włoskich, winogron… Gatunków uprawianych w gospodarstwach oznaczonych tabliczkami szlaku jest do wyboru, do koloru. A wszystko to w całkowicie naturalny sposób. Bez konserwantów, bez niepotrzebnych środków chemicznych, dodających smaku czy koloru.

Szlak - uprawy
Szlak – uprawy

Małopolski Szlak Owocowy powstał w 2003 roku na wzór austriackiej Styryjskiej Drogi Jabłkowej; drogi powstałej w podobnym celu, choć liczącej zaledwie 25 km. Więcej o austriackim projekcie oraz o innych szlakach na Węgrzech i w Czechach przeczytać można w archiwalnym numerze „Hasła ogrodniczego”, magazynie miłośników ogrodnictwa. Na chwilę obecną na polskim szlaku znajduje się około 300 obiektów, choć ich liczba nieustannie się zmienia. Zainteresowanie rośnie, głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, jak już zostało to powiedziane, Małopolski Szlak Owocowy jest projektem oryginalnym. Po drugie, coraz chętniej skłaniamy się ku produktom naturalnym – sztuczność bowiem zalewa rynek i próbujemy się z niej na różne sposoby uwolnić.

O nowościach związanych zarówno ze Szlakiem Owocowym, jak i z innymi inicjatywami mającymi miejsce na terenie województwa Małopolskiego informuje Małopolska Organizacja Turystyczna, warto śledzić na bieżąco informacje, które pojawiają się na jej stronie internetowej. Na niej można znaleźć też listę gmin, obiektów wchodzących w skład szlaku oraz prześledzić jego przebieg (kliknij tutaj). Wizytę w Małopolsce połączyć można też ze zwiedzeniem innego szlaku, również związanego z jedzeniem, z Małopolską Trasą Smakoszy.

Aktualizowano: 11 sierpnia 2014