Trasa Kórnicka – Wielkopolska

Trasa Kórnicka znajduje się w Wielkopolsce, szlak choć krótki (liczy tylko 80 kilometrów) warto pokonać samochodem i z powodzeniem w ciągu jednego dnia można go zwiedzić.

Trasa zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Droga Dębińska i Królowej Jadwigi w centrum Poznania z tego miejsca należy wyruszyć w kierunku ulicy Bolesława krzywoustego i dalej drogą krajową nr 42 można dotrzeć do niewielkiego miasteczka Kórnik oddalonego o ok 15 kilometrów od Poznania. Dojazd jest łatwy i prosty dzięki autostradzie, która łączy te 2 miasta. Największą chlubą miasta jest średniowieczny zamek rycerski przebudowany na pałac.

Obiekt stoi na terenie nizinnym przy Jeziorze Kórnickim i jest otoczony wciąż nawodnioną fosą. Zamek prezentuje styl angielskiego gotyku z elementami orientalnymi. Z zewnątrz budowla prezentuje się okazale i ciekawie pełno na niej wież, wieżyczek, wykusz i strzelnic. Prawdziwy skarb ukryty jest jednak we wnętrzach zamku- jest nim zamkowa biblioteka zawierająca ponad 200000 woluminów, książek i czasopism, a wśród nich pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika ”O obrotach sfer niebieskich

W zamkowych komnatach zgromadzono kolekcję rzeźb, numizmatów, polskich i wschodnich militariów, wyrobów rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z antypodów. Wnętrza rezydencji wypełnione są pięknymi meblami pochodzącymi z różnych epoko oraz obrazami mistrzów polskich i europejskich. Zamek jest naprawdę piękny i warto go zwiedzić będąc w Poznaniu. Wyjątkowo dobrą pora na zwiedzanie jest wiosna i lato a to z powodu okazałego parku, w którym w czerwcu kwitną przepiękne rododendrony znane na całą Europę i magnolie. W arboretum parku znajduje się jedna z najokazalszych kolekcji drzew i krzewów w Europie. Zgromadzono około3500 okazów. Park jest naprawdę piękny. To pierwsza przystań na naszej trasie.

Jezioro Kórnickie

Z Kórnika wybieramy się do oddalonego o 18 kilometrów Rogalina, gdzie kompleks zamkowo pałacowy jest nie mniej imponujący. Klasycystyczny pałac z XVIII w. zaliczany jest do najokazalszych budowli magnackich w Wielkopolsce. Pałac należał do rodu Raczyńskich. Kompleks składa się z pałacu wraz z dwiema bocznymi oficynami, parku francuskiego i powozowni. Na ekspozycji znajdziemy obrazy m.in : Jana Matejki, Jacka Malczewskiego Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego oraz dzieła znanych artystów zagranicznych, m.in. Fritsa Thaulowa, Maurice Chabasa, Alberta Besnarda wielu innych.

Pałac w Rogalinie

W okolicach budowli znajduje się park francuski po zachodniej stronie pałacu,oraz kościół św. Maurycego, gdzie w kryptach spoczywają członkowie rodziny Raczyńskich. Na terenie parku znajdują się słynne Dęby Rogalińskie – Lecz, Czech i Rus.

Kolejna przystania na naszym szlaku jest Puszczykowo oddalone od Rogalina o ok 10 kilometrów, nie znajdziemy tu zamku ani pałacu ale jest za to wyjątkowe muzeum -pracownia Literacka Arkadego Fiedlera – podróżnika, pisarza, fotografa i miłośnika przyrody. Obejrzeć tu można niezwykłe pamiątki i kolekcje z jego podróży. W muzeum organizowane są wystawy, spotkania z podróżnikami, prelekcje praz pokazy filmów i przeźroczy.

Kolejnym etapem podróży jest wizyta w Wielkopolskim Parku Narodowym, który stanowi najcenniejszy obszar chroniony w Wielkopolsce. W niezmienionym stanie zachował się tu krajobraz sprzed 11 000 lat! Utworzony przez lądolód skandynawski, Park ten nazywa się czasem Muzeum Form Polodowcowych. Wędrując po parku warto wstąpić do Wsi Jeziory, gdzie mieści się Muzeum Przyrodnicze.

Ostatnim etapem naszej podróży jest miejscowość Szreniawa – gdzie wstępujemy do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolna – Spożywczego. Obejrzeć tu można wszystko co związane jest z przemysłem spożywczym oraz gospodarką rolną od czasów bardzo dawnych do współczesnych. Bogate zbiory narzędzi rolniczych oraz przedmiotów związanych z zawodem garbarza, cieśli, kowala, i tkacza są bardzo interesujące i dobrze zachowane. Ze Szreniawy wracamy do Poznania i tu kończy się ten szlak i podróż

Autor: Sara Polańska.
źródło: Szlaki turystyczne I i R Szewczyk

Aktualizowano: 13 sierpnia 2014

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap