Termy w górach, czyli idealny sposób na regenerację mięśni i stawów

Baseny termalne Bukovina

W poszukiwaniu najlepszych kompleksów basenów termalnych musimy wybrać się aż na południe naszego kraju, a dokładnie w region Podhala. To tam pozyskuje się wodę termalną (geotermalną) o najcenniejszym składzie i tym samym najkorzystniejszym wpływie na ludzki organizm. Termy w górach przyciągają gości z całej Polski, jak i z zagranicy. Jest to szczególnie atrakcyjna propozycja dla osób, które spędzają na Podhalu weekend czy wakacje, chcących urozmaicić swój pobyt, przy okazji zapewniając sobie przyjemną regenerację mięśni i stawów czy to po górskim trekkingu, czy jeździe na nartach. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.

— materiał partnera —

Właściwości wody termalnej (geotermalnej)

Woda nazywana jest termalną (geotermalną), jeżeli jej temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC. Wody o takiej temperaturze i wyższej charakteryzują się różnorodnością właściwości fizyko-chemicznych, a te najcenniejsze występują w regionie Podhala. Znajdziemy tam co najmniej kilka godnych polecenia kompleksów basenów termalnych, z których jeden chcemy Ci szczególnie zarekomendować. To Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.

Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.

Wiek wód wydobywanych tym otworem osiąga ok. 10 000 lat. Oznacza to, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami, nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.

Naszą wiedzę czerpiemy z prac badawczych prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań zawarte są w pracach publikowanych i przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.

Wybitny skład wody termalnej (geotermalnej) zawierającej 28 najcenniejszych minerałów i składniki specyficzne: siarkę dwuwartościową i fluorki, decyduje o jej znakomitych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych, m.in. w zakresie minimalizowania ryzyka chorób serca, poprawy przemiany materii, regulacji gospodarki hormonalnej oraz łagodzenia dolegliwości układu mięśniowego i kostnego.

Dlaczego warto zażyć kąpieli termalnej po wysiłku fizycznym?

Chodzenie po górach czy jazda na nartach lub snowboardzie to bardzo wymagające formy aktywności fizycznej, szczególnie obciążające dla stawów i mięśni dolnych partii ciała. To normalne, że po całym dniu spędzonym na szlaku czy na stoku odczuwasz zmęczenie i skutki drobnych mikrourazów, takie jak bóle mięśni i stawów.

Jest to również dobry powód, dla którego bezpośrednio po tak intensywnym wysiłku warto wybrać się na termy. Woda termalna (geotermalna) ma naturalne właściwości rozluźniające, przynosząc również wyraźną ulgę w stanach bólowych. Kąpiele w ciepłej wodzie zmniejszają napięcie mięśni i poprawiają funkcjonowanie stawów oraz kręgosłupa.

Ważną korzyścią z kąpieli w wodzie termalnej (geotermalnej) po trekkingu czy jeździe na nartach jest również złagodzenie stanów zapalnych spowodowanych niewielkimi urazami, co z kolei minimalizuje ryzyko pojawienia się poważniejszej kontuzji, która np. mogłaby uniemożliwić Ci dalszą aktywność fizyczną podczas wyjazdu.

Wspomnijmy również o tym, że kąpiel w basenach termalnych, zwłaszcza z hydromasażem, ma silne działanie relaksujące, pozwalając wygrzać zmęczone czy zmarznięte ciało – jest to wręcz wymarzone zwieńczenie aktywnego dnia.

Więcej o tym, dlaczego warto wybrać się na termy po górskim trekkingu czy innych aktywnościach, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/baseny-termalne-w-gorach-swietny-pomysl-na-relaks-po-intensywnym-trekkingu.

Ulgę przyniosą nie tylko kąpiele termalne

Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to nie tylko aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, ale także Świat Saun, który stanowczo warto odwiedzić po dniu spędzonym na szlaku czy na nartach. Sauna przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym, zwiększając korzyści zdrowotne z wizyty na termach.

Nie ma przy tym znaczenia, czy preferujesz saunę suchą (fińską), łaźnię parową czy saunę infrared (kabinę na podczerwień). Każdy z tych rodzajów sauny znajdziesz w Świecie Saun Term BUKOVINA – dostępne jest także m.in. Lakonium czy góralska sauna zewnętrzna „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się seanse zapachowe prowadzone przez zawodowego saunamistrza. W sauanrium czeka na Ciebie także strefa schładzania i wypoczynku.

Doskonałym uzupełnieniem regeneracji mięśni i stawów po dniu spędzonym na szlaku czy na stoku, może być masaż skupiający się na newralgicznych, dolnych partiach ciała. Z masażu sportowego, który nie tylko przynosi mięśniom ulgę, ale też przygotowuje je na dalszy wysiłek, zmniejszając ryzyko kontuzji, możesz skorzystać w strefie Wellness BUKOVINA (jest to oczywiście tylko jeden z wielu dostępnych rodzajów masaży, obejmujących również masaże i terapie ajurwedyjskie).

Z pełną ofertą i wyborem atrakcji Term BUKOVINA, nie tylko dla osób pragnących odpoczynku po górskich wycieczkach i szaleństwach na stoku, zapoznasz się na stronie obiektu pod adresem termybukovina.pl.

Na tej samej stronie możesz wygodnie i szybko kupić bilety, unikając tym samym kolejek do kasy oraz mogąc spokojnie wybrać odpowiedni rodzaj wejściówek dla siebie – sprawdź np. bardzo korzystne pakiety VIP.

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap