Tworzenie szlaków różnego typu: kulturowych, tematycznych, staje się coraz bardziej popularne. Właściwie każde miasto czy gmina mogą się pochwalić stworzonym przez siebie szlakiem.
Jedne trasy mają zasięg regionalny i liczą wiele kilometrów, inne są krótkie – na tyle, że z powodzeniem można je przejść w kilka godzin. Taką właśnie, niedługą, ale za to niezwykle interesującą trasę, stanowi Szlak Moderny w Katowicach. Liczy 5,5 kilometra a zabytki, jakie zostały w niego włączone, koncentrują się w centrum miasta.
Modernistyczne Katowice
Katowice kojarzą się przede wszystkim z kopalniami, przemysłem, industrialną atmosferą i małą ilością zieleni (to ostatnie jest nieprawdą; zieleni w Katowicach znaleźć mnóstwo, i to bardzo blisko centrum). Ponadto obiektami utożsamianymi z tym miastem są bez wątpienia hala widowiskowo-sportowa przypominająca latający obiekt UFO, czyli Spodek, a także „Brutal” – dworzec kolejowy, który dwa lata temu został wyburzony i zastąpiony nowoczesnym budynkiem, przypominającym dawny projekt jedynie za pomocą charakterystycznych kielichów podpierających dach dworca. Mało kto jednak kojarzy Katowice z modernizmem. Tymczasem reprezentantów tego prądu architektonicznego w postaci okazałych budynków jest w Katowicach całe mnóstwo. I dlatego, żeby nie pomijać tak bogatego dorobku i aby o nim nie zapominać, utworzono właśnie Szlak Moderny.
Modernizm rozwijał się w Polsce od końca XIX wieku aż po lata siedemdziesiąte wieku XX i przechodził kilka faz rozwoju. Na katowickiej trasie uwzględnione zostały obiekty, które powstały w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a więc przede wszystkich w latach 20. i 30. XX wieku. Łącznie jest ich 16 – wszystkie dobrze zachowane i znakomicie oddające atmosferę tamtych lat. Przyglądając się im dokładnie, można się jednocześnie uczyć założeń architektonicznych nurtu modernizmu, są bowiem klasycznymi jego przykładami.
Obiekty na szlaku
Przejście szlaku nie zajmuje wiele czasu. Jak już zostało wspomniane, liczy zaledwie 5,5 kilometra. Niemniej jednak najważniejsza jest jakość trasy, a tę ocenić można z powodzeniem jako najlepszą. Wśród wyróżnionych budowli, które znalazły się na trasie Szlaku Moderny, wymienić można między innymi Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego, Gmach Urzędów Niezespolonych przy Placu Sejmu Śląskiego 1, czyli budynek zajmowany obecnie przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Gmach Urzędu Skarbowego, Bank Gospodarstwa Krajowego czy kościół Garnizonowy pw. św. Kazimierza. Inne budynki to wille i domy mieszkalne. Każdy ma swoją niepowtarzalną, często burzliwą historię, którą poznać można, podążając Szlakiem Moderny.
Więcej informacji
Szlak Moderny powstał w roku 2010. Więcej informacji na temat jego przebiegu oraz wszystkich budynków, które uwzględnia, uzyskać można albo na stronie internetowej, stworzonej specjalnie na potrzeby projektu, albo bezpośrednio w Centrum Informacji Turystycznej, znajdującej się przy katowickim rynku. Tam też nabyć można specjalne audioprzewodniki po szlaku.
Aktualizowano: 13 sierpnia 2014