Przygoda. To słowo, które pobudza wyobraźnię. Każdy przecież chciałby przeżyć prawdziwą, wielką przygodę – nawet ten, kto na co dzień żyje sobie spokojnie i nie podejmuje zbyt wielkiego ryzyka. Bo przygoda jest trochę jak magnes – przyciąga i wyzwala w nas duże, często niespodziewane pokłady energii, ale i odwagi. Daje radość i poczucie robienia czegoś niezwykłego.
Co zatem zrobić, żeby przeżyć taką właśnie wielką przygodę? Dokąd iść, jechać, aby mieć pewność, że z całą pewnością spotka nas ona po drodze? Nic prostszego, wystarczy wybrać się na teren województwa świętokrzyskiego. Tam na każdego – i młodszego, i starszego – czeka Świętokrzyski Szlak Przygody. Prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy potrzebują zastrzyku adrenaliny!
Czym jest Szlak Przygody?
Szlak Przygody to inicjatywa oryginalna, której głównym celem jest zaprezentowanie tak turystom, jak i samym mieszkańcom województwa, bogactwa ziemi świętokrzyskiej. Patrzeć na to bogactwo można pod różnym kątem – nie tylko krajoznawczym, ale też w dużej mierze kulturowym. Pomysłodawców szlaku interesuje zatem zarówno przyroda, jak i kultura materialna oraz duchowa regionu. Projekt powstał niedawno, ale nieustannie się rozwija, a w ostatnim czasie otrzymał tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Roku 2013.
Podróżować po Szlaku Przygody można na różne sposoby, w zależności od tego, co nas najbardziej interesuje. Pojawiające się na bieżąco na stronie internetowej szlaku informacje pomogą nam nie tylko zaplanować wycieczkę, ale też zrobić to w odpowiednim terminie. Odpowiednim, ponieważ dzięki aktualnościom, wiemy dokładnie, kiedy jaka atrakcja, wydarzenie, impreza są zaplanowane i w którym miejscu.
Trasy Szlaku Przygody
Szlak podzielony został na kilka różnych tras tematycznych. Można je zwiedzać etapami, można zdecydować się tylko na te, które szczególnie nas interesują, można też połączyć dwa, trzy, kilka i wybrać się w dłuższą podróż po Ziemi Świętokrzyskiej. Wśród tras tematycznych mamy przede wszystkim szlaki po Krainach:
– Legend – znajduje się ona w Górach Świętokrzyskich w okolicy pasma Łysej Góry, tam bowiem powstawało na przestrzeni wieków najwięcej legend. Zbytków na szlaku jest kilkanaście, każdy (podobnie jak wszystkie pozostałe w innych Krainach) zostały dokładnie opisane na stronie www.szlakprzygody.eu.
– Natury – kraina położona w dolinach Pilicy i Czarnej; jej zwiedzanie to przede wszystkim kontakt z naturą, ale nie tylko. Również z wytworami ludzkimi, blisko związanymi jednak z przyrodą, nawiązującymi do rustykalnych korzeni tamtejszych mieszkańców (np. ze skansenami czy muzeami etnograficznymi).
– Kultur – to rozległa kraina, sięgająca do najdalszych zakątków Ziemi Świętokrzyskiej. Zabytki, które leżą na jej trasie, przypominają o wielokulturowości regionu. Wśród nich znajdziemy stare synagogi, sanktuaria czy nawet pamiątki po kulturze tatarskiej.
– Trzech Rzek – to kraina jednego miasta, przepięknego Sandomierza, które warto zwiedzić powoli, dokładnie, przypatrując się wszystkim zabytkom i ciesząc niesamowitą atmosferą, jaka w nim panuje.
– Talentów – nawiązuje ona do osób znanych, które zapisały się na trwałe w historii i kulturze jako bardzo utalentowane. Wystarczy przy tej okazji wspomnieć o pałacu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
– Czterech Żywiołów – w tej krainie łączą się żywioły, a zwiedza się ją nie tylko krajoznawczo, ale też faunistycznie, patrząc na zwierzęta, które ją zamieszkują.
– Sacrum i Profanum – ta kraina należy do Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej i pokazuje z jednej strony obiekty takie jak kościoły, z drugiej zaś – miejsca, w których spotykają się ludzie na co dzień, na przykład rynki świętokrzyskich miasteczek.
Dokąd dotrzeć, jak zwiedzać?
Szlak Przygody najlepiej zwiedzać z mapą regionu, zaznaczając na niej wszystkie zabytki oraz inne atrakcje, które spotkać można na trasie. Miłośnicy pieszych wycieczek powinni zastanowić się nad ewentualnością wejścia na rower – miejsca są bowiem dość mocno rozprzestrzenione po całym regionie. Inną możliwością jest też wycieczka samochodowa. Na pewno da się dzięki temu przejechać o wiele większy odcinek niż na rowerze, pytanie jednak, czy zwiedzanie poszczególnych krain będzie wtedy równie przyjemne? Nie trzeba się też martwić o bazę turystyczną i noclegową – jest dobrze rozwinięta, dlatego w każdej chwili będziemy mogli znaleźć miejsce, w którym coś zjemy albo gdzie wynajmiemy kwaterę.
Aktualizowano: 20 kwietnia 2021