Szlak Bursztynowy to jedna z najstarszych w Europie dróg handlowych. Wspomina o niej już w swych księgach rzymski pisarz Pliniusz Starszy. W starożytności bursztyn stanowił dla mieszkańców południowej Europy niezwykle cenny surowiec. Dlatego kupcy znad Morza Śródziemnego wędrowali przez przez Słowenię, Węgry, Austrię, Rumunię, Słowację, Czechy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię aż po rosyjski Sankt Petersburg.

Szlak Bursztynowy w Polsce przebiega między innymi przez Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Konin, Bydgoszcz, Świecie po Gdańsk. Historykom bardzo trudno jest wyznaczyć dokładny przebieg szlaku, albowiem z dawnych czasów zachowało się niewiele przekazów piśmiennych. Najczęściej punkty na dawnej trasie handlowej umieszczane są w wyniku prowadzonych badań archeologicznych, w czasie których odkrywane są monety rzymskie, składy bursztynu. Choć szlak prowadzi przez całą Polskę, to jednak jest on nieoficjalną trasą, bez oznaczeń, a także charakterystycznych punktów na mapie.

Co zobaczyć?

Spoglądając na powyższą mapę można zauważyć, że trasa przebiega przez całą Polskę, w związku z czym możliwym jest zobaczenie każdego miasta po kolei. Niestety z odległych czasów nie zachował się żaden obiekt związany z dawnym traktem handlowym. Mimo to, przemierzanie najważniejszych miast na szlaku może być okazją do zobaczenia wielu mniej i bardziej znanych zakątków naszego kraju. W Kłodzku można podziwiać bardzo dobrze zachowany typowy układ urbanistyczny miasta średniowiecznego, gotycki most na Młynówce z XIII i XIV wieku, który wzorowany był na słynnym moście Karola w Pradze, a także pochodzącą z XVII i XVIII wieku dobrze zachowaną Twierdzę Kłodzką. We Wrocławiu, który jest miejscem na co najmniej kilkudniowe zwiedzanie, warte uwagi jest Stare Miasto, a także liczne mosty nad miejscowymi kanałami.

Z kolei w Kaliszu, którego łacińska nazwa Calisia powiązana jest właśnie z funkcjonowaniem traktu handlowego, koniecznie warto poświecić uwagę staromiejskiemu zespołowi urbanistycznemu stworzonemu jeszcze w XIII wieku. Będąc w Koninie nie sposób pominąć pochodzącego z roku 1151 Słupa Konińskiego, który jest najstarszym znakiem drogowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Bydgoszcz podobnie jak Wrocław jest miejscem na kilkudniowe wędrówki. Obok wielu zabytkowych budynków jest to miejsce pełne kanałów, nazywane polskim Amsterdamem.

"Bursztynowa" ulica Mariacka w Gdańsku
„Bursztynowa” ulica Mariacka w Gdańsku

Co jeszcze?

W Gdańsku znajduje się miejsce, które jest dość silnie powiązane ze Szlakiem Bursztynowym. Mowa tu o Muzeum Bursztynu. W obiekcie mieszczącym się w gotycko-renasansowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej można podziwiać historię powstania bursztynu, jego najważniejsze cechy, a także sposoby obróbki surowca na przestrzeni dziejów. W muzeum znajduje się także zbiór niezwykłych form bursztynu.

Osoby zainteresowane zobaczeniem najważniejszych obiektów na Szlaku Bursztynowym powinny wejść na stronę e-wczasów, gdzie można uzyskać więcej informacji o atrakcjach w danym mieście i regionie.

Szukasz noclegu w Gdańsku? Sprawdź pewne noclegi Gdańsk w portalu e-wczasy

Aktualizowano: 3 stycznia 2016