Szlak Piastowski

W centrum Gniezno. Ramiona rozchodzą się na wszystkie strony świata. Trasy ciągną się od Lubinia do Włocławka i od Kalisza do Wągrowca. Szlak Piastowski to jeden z najciekawszych polskich szlaków kulturowych. Wyznaczony przed drugą wojną światową, nazywany jest najstarszą tego typu trasą w Polsce. W ostatnim czasie przeżywa renesans – coraz więcej osób decyduje się na poznanie chociaż fragmentu drogi przebiegającej przez ziemie, na których przed wiekami ukonstytuowało się nasze państwo.

Od razu warto zwrócić uwagę na nazwę trasy. Nie należy utożsamiać Szlaku Piastowskiego ze Szlakiem Zamków Piastowskich, bo to zupełnie co innego. Ten drugi przebiega przez rejon Dolnego Śląska, biegnie od Grodźca do Grodna i, jak sama nazwa wskazuje, prezentuje znajdujące się na jego terenie zamki. Sam w sobie również jest bardzo interesujący i zasługuje na poświęcenie mu osobnego tekstu. Wróćmy jednak do tematu.

Szlak Piastowski przebiega przez wszystkie te miejsca, które na różne sposoby określić można mianem istotnych dla polskich dziejów i kultury. Przede wszystkim zaś wiążą się one z rodem Piastów i dziedzictwem, które po sobie pozostawili tak oni, jak i inni ludzie tamtych czasów, na przykład zakonnicy. Są to więc między innymi: opactwa, katedry, kościoły, średniowieczne grody, osady i ich rekonstrukcje, jak również miasta odnoszące się w jakiś sposób do legend. To jednak nie wszystko. Najstarsze ślady ludności na tym obszarze datuje się na X wiek p.n.e. (między innymi w Modliszewsku) – i również takie miejsca uwzględnia w swoim przebiegu Szlak Piastowski.

Najważniejsze są Gniezno i Poznań z racji funkcji, jakie pełniły przed ponad tysiącem laty oraz ilości zabytków, które do dziś się w nich zachowały. Największą atrakcję stanowią bez wątpienia podziemia Katedry Poznańskiej na Ostrowie Tumskim, w których zobaczyć można nie tylko pozostałości po pierwszym kościele z X wieku, ale też – jak twierdzą archeolodzy – groby pierwszych władców Polski, Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Miejsc popularnych wśród zwiedzających tak z kraju, jak i z zagranicy, jest jednak znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć dwa: Biskupin oraz Kalisz. Biskupin, leżący na wyspie na jeziorze Biskupińskim, założony został w VIII w. p.n.e., a więc z czasów epoki żelaza. Osadę odkryto w latach 30. XX wieku i zrekonstruowano, odtwarzając jej ogrodzenie i zabudowę. W chwili obecnej na jej terenie znajduje się muzeum, regularnie organizowane są też tematyczne wydarzenia, związane między innymi z archeologią. Kalisz natomiast jest jednym z najstarszych miast Polski z pięknie zachowanym centrum historycznym, znajdującym się poza Starym Miastem.

Niektórzy Szlak Piastowski określają też mianem regionu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że możliwych aktywności na jego terenach, przez które przebiega, jest mnóstwo. Wyodrębnia się na nich nie tylko szlaki piesze, ale też rowerowe czy kajakowe. Chwilami Szlak Piastowski pokrywa się również ze Szlakiem Cysterskim czy Drogą św. Jakuba.

Podziemia Archikatedry
Podziemia Archikatedry
Poznań, Archikatedra
Poznań, Archikatedra
fot. Jarosław Bryła, Wikimedia
Biskupin; fot. Jarosław Bryła, Wikimedia

Źródło:
http://www.szlakpiastowski.com.pl

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap