Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Szlak kajakowy rzeki Krutyni liczy ponad 100 km i przebiega przez najcenniejsze przyrodniczo tereny Mazur.

Rozpoczyna się w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim, aby zakończyć się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w miejscowości Ruciane – Nida. W skład szlaku Krutyni wchodzi kilkanaście jezior połączonych ze sobą strugami.

Najdłuższą z nich jest licząca 26 km rzeka Krutynia, to właśnie od niej przyjęto nazwę dla całej trasy. Krajobraz szlaku jest bardzo interesujący dzięki dużemu urozmaiceniu. Znajdziemy tu zarówno śródleśne jeziorka, jak również większe akweny, jak jezioro Mokre z odludnymi wyspami. Zdecydowana większość strug przebiega przez tereny leśne. W górnym biegu szlaku mają one znacznie szybszy nurt. W dolnym stają się szersze, leniwe.

Przeszło połowa szlaku przebiega przez tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego. O atrakcyjności szlaku świadczy również możliwość spotkaniu tutaj wielu cennych okazów fauny i flory. Dno Krutyni w jej górnym biegu porośnięte jest rzadkimi krasnorostami oraz gąbkami słodkowodnymi, co stanowi niezbity dowód wyjątkowej czystości wody w tym miejscu. Nieodłącznym towarzyszem spływów jest czapla siwa, która szczególnie upodobała sobie tereny wzdłuż szlaku.

Oprócz niesamowitej, fascynującej przyrody, Krutynia wśród innych szlaków kajakowych wyróżnia się siecią stanic wodnych PTTK. Jest ich 10 i są rozmieszczone w taki sposób, iż nawet początkujący, mało wykwalifikowany kajakarz z łatwością może pokonać dystans dzielący kolejne. Co ciekawe, wszystkie stanice zapewniają możliwość noclegów w domkach i na polu namiotowym, posiadają również małe restauracje serwujące specjały miejscowej kuchni. Tak więc decydując się na dłuższe, wędrowne spływy, nie musimy się obawiać ani o nocleg, ani o wyżywienie. Możemy po prostu skupić się na doznaniach.

Wybierasz się w podróż w tę okolicę? Rezerwuj pewne noclegi w Krainie Wielkich Jezior

Jeżeli chcemy w pełni poznać uroki szlaku, powinniśmy na spływ przeznaczyć kilka dni. Dobrym miejscem na rozpoczęcie spływu jest pierwsza stanica w miejscowości Sorkwity. Stanica posiada bardzo dobrze wyposażoną wypożyczalnię kajaków, funkcjonuje tam również baza nurkowa.


Przydatne adresy:

Stanica wodna PTTK Sorkwity – Baza Kajakowa
tel: 89 742 81 24
www.sorkwity.pttk.pl

Przy okazji zamieszczam 10 Złotych Zasad zachowania się kajakarzy na łonie natury

  1. Unikaj wpływania w trzciny, sitowie i inne rośliny nadbrzeżne. Unikaj mielizn żwirowych, piaszczystych i mułowych (miejsca żerowania i odpoczynku ptaków).
  2. Zachowaj wystarczającą odległość do trzcin, sitowia i innych roślin nadbrzeżnych – na szerokiej wodzie około 30 do 50 metrów. Zachowaj wystarczający odstęp do ptasich lęgowisk i gniazd na wodzie, jeśli to możliwe więcej niż 100 m.
  3. Na terenie rezerwatu przestrzegaj obowiązujących przepisów. Często na terenie rezerwatu sporty wodne są zabronione przez cały rok, przynajmniej okresowo lub dozwolone tylko na szczególnych zasadach. Zapoznaj się z tymi zasadami.
  4. Stosuj szczególną ostrożność podczas korzystania z „terenów wodnych o międzynarodowym znaczeniu” do uprawiania sportów wodnych. Te tereny są środowiskiem naturalnym rzadkich gatunków zwierząt i roślin i zasługują przez to na szczególną ochronę.
  5. Używaj do schodzenia na ląd i cumowania łodzi jedynie miejsc do tego przeznaczonych lub takich, w których nie można wyrządzić szkody.
  6. Nie zbliżaj się także na lądzie do trzcin, sitowia i innych roślin nadbrzeżnych, aby nie zagrażać środowisku ptaków, ryb, małych zwierząt i roślin.
  7. Zachowaj przynajmniej 300-500 metrów odległości od stad ptaków i pozostań na wyznaczonym szlaku. Płyń powoli.
  8. Obserwuj i fotografuj zwierzęta tylko ze znacznej odległości.
  9. Pomóż zachować czystość wody. Nie wrzucaj do niej śmieci.
  10. Traktuj te zasady jak własne, zapoznaj się przed podróżą z obowiązującymi na danym terenie przepisami. Zadbaj o to, by te wiadomości i Twoje własne zachowanie były wzorem dla młodzieży i przede wszystkim dla Innych turystów niezorganizowanych.

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap