Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska zlokalizowana na terenie Polski i Białorusi jest największym w Europie obszarem lasu pierwotnego – nienaruszonego przez człowieka przez szereg lat. Porasta go praroślinność, a ekosystem rządzi się swoimi prawami. Wchodząc do Puszczy, trudno sobie wyobrazić, że przed wiekami rosła ona na terenie całego kraju, czyniąc go trudnym do przebycia. Teren Białowieskiego Parku Narodowego udostępniony został zwiedzającym, dlatego każdy, kto tylko zechce, może wyruszyć na szlak.

Wstęp do BPN
Do Białowieskiego Parku Narodowego można wchodzić przez cały rok. Wszystkie szlaki otwarte są dla turystów pieszych, część z nich pozwala również na przemieszczanie się rowerem lub pojazdem jednokonnym. W wyznaczonych miejscach możliwe jest pływanie i wędkowanie. W Puszczy wyodrębnione zostały tereny, po których poruszać można się tylko z przewodnikiem. Są to: Obręb Ochronny Orłówka i Obręb Ochronny Hwoźna. Bez przewodnika zwiedzać można natomiast Rezerwat Pokazowy Żubrów i Park Pałacowy. Aktualny cennik znaleźć można na stronie Białowieskiego Parku Narodowego.
To jednak nie jedyne atrakcje Puszczy. Warto przyjrzeć się bliżej licznym szlakom turystycznym przebiegającym przez nią.

Szlaki – powrót do średniowiecza

Przez teren Puszczy Białowieskiej przebiega aż 12 znakowanych szlaków PTTK. Niemal każdy z nich z powodzeniem przejść można w jeden dzień. Turyści piesi zainteresowani przejściem wszystkich możliwych okolicznych dróg powinni przyjechać w rejony Białowieży na dwa tygodnie. Zmotoryzowani mogą rezerwować tydzień urlopu – warto przy tym, aby pamiętali, że i im proponowane są specjalne, dłuższe szlaki, między innymi Carski Szlak czy Podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum”.

źródło: www.bialowieza.pl
źródło: www.bialowieza.pl

Puszcza Białowieska kryje na swych terenach niebywałe pamiątki z przeszłości. Szczególnie interesujące – nie tylko dla fanów średniowiecza czy dawnych Słowian – będą z pewnością kurhany datowane na X – XIII wiek. Cmentarzysko znajduje się w rezerwacie Szczekotowo i dotrzeć można do niego, idąc dwoma szlakami: zielonym z Hajnówki do Białowieży oraz czerwonym z Hajnówki do Narewki. Miłośników historii nieco nowszej z pewnością zainteresują miejsca pamięci związane z wydarzeniami z 1863 roku, które spotkać można na liczącym aż 31 km niebieskim szlaku „Śladami Powstania Styczniowego” z Hajnówki przez Orzeszkowo do Hajnówki.

Inne interesujące trasy to:

  • – szlak Białowieża – Topiło, który przebiega przez najważniejsze rezerwaty Puszczy,

  • – Wilczy Szlak z Masiewa do Kosego Mostu, przebiegający przez zachwycające uroczyska, mijający wieżę widokową, z której obserwować można ptaki,

  • – szlak czarny prowadzący do „Miejsca Mocy”, kamiennego kręgu, które w czasach pogańskich było miejscem kultu,

  • – Szlak Prawosławnych Świątyń – długi, liczący 164 km szlak, przebiegający przez Podlasie, znaczący nie tylko świątynie, ale wiele innych interesujących zabytków tego regionu. W powiecie hajnowskim (czyli tam, gdzie znajduje się Puszcza Białowieska) warte zobaczenia są m.in.: Orla z synagogą i kirkutem czy Haćki ze średniowiecznym grodziskiem.

Wiele przydatnych informacji znaleźć można na stronie internetowej Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej. Na niej też zapoznać można się jeszcze dokładniej ze szlakami pieszymi, rowerowymi i samochodowymi Puszczy Białowieskiej.

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap