Na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę

Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, górująca 1346 m n.p.m.. Nazwa ta po wołosku oznacza ‘siodło’ – wystarczy spojrzeć na kształt Tarnicy (zwłaszcza od strony Wołosatego, skąd wychodzi jeden ze szlaków na ten szczyt), aby przekonać się, że w istocie – góra wraz z przełęczą i ciągnącym się dalej na zachód Szerokim Wierchem tworzy charakterystyczne siodło. Zdobywając Tarnicę, zdobywamy jednocześnie jeden ze szczytów Korony Gór Polski.

Drogi na Tarnicę

Na Tarnicę dojść można na kilka różnych sposobów, a konkretnie – na cztery. Najkrótsza droga prowadzi z Wołosatego niebieskim oraz żółtym szlakiem i przejście w obie strony zajmie nam około trzech godzin. Czerwonym, Głównym Szlakiem Beskidzkim, dojdziemy zaś pod Tarnicę bezpośrednio z Ustrzyk Górnych. Iść będziemy musieli Szerokim Wierchem – grzbietem rozłożystym, porośniętym połoninami. Co ciekawe, GSB omija sam wierzchołek Tarnicy, przechodząc nieco poniżej, przez przełęcz o wymownej nazwie: Przełęcz. Na samą Tarnicę dotrzeć można zatem szlakiem żółtym (tym samym, o którym mowa była powyżej obok szlaku niebieskiego) – jeśli będziemy szli bardzo powoli, wejdziemy na nią w kwadrans.

Gdyby chcieć wchodzić na Przełęcz tym samym czerwonym szlakiem, ale od innej strony, musielibyśmy wyruszyć ze wspomnianego wcześniej Wołosatego i zrobić pętlę przez Połoninę Bukowską – trasa zajęłaby ok. 4,5 godziny (i powrót do Ustrzyk na przykład przez Szeroki Wierch dodatkowe 2,5 godziny). Jednak jako że jest jedną z najbardziej zachwycających w tej części Bieszczadów, warto zastanowić się właśnie nad nią. I ostatnim sposobem na przejście na Tarnicę jest zdecydowanie się na podążanie szlakiem niebieskim z Widełek (kontynuacja szlaku niebieskiego z Wołosatego) przez Bukowe Berdo.

Mając wystarczająco dużo czasu albo wędrując po Bieszczadach nie pierwszy raz, dobrze zastanowić się nad przemierzeniem wszystkich powyższych szlaków. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok.

Podczas wchodzenia na Tarnicę pamiętajmy o dobrym obuwiu – wejście na tę górę jest kamieniste. Miejmy świadomość tego, że wędrowanie w klapkach czy sandałach może skończyć się skręceniem kostki lub poważnym okaleczeniem. Ewentualnie ukąszeniem żmii zygzakowatej, bo tych w Bieszczadach nie brakuje. Zachowujmy więc w górach zdrowy rozsądek i bądźmy odpowiednio wyposażeni. O prawidłowym ekwipunku tak w Bieszczady, jak i w każde inne polskie góry, przeczytać możemy TUTAJ.

 

Wołosate
Wołosate

Okolice

Najbliższą osadą, która ożywa przede wszystkim w sezonie letnim, są Ustrzyki Górne. Nie można liczyć na wiele atrakcji w tym miejscu – atrakcji w rozumieniu turystycznym. To baza wyjściowa w góry, dlatego znaleźć tam można wszystko to, co najważniejsze dla wędrowców, a więc: schronisko, pole namiotowe, hotel, sklepy oraz gospody i niewiele poza tym. I dlatego też właśnie Ustrzyki mają niepowtarzalny urok, gromadzą bowiem ludzi podobnych do siebie. Tych, którzy kochają górską wędrówkę, tych, którzy w podobny sposób spędzają wolny czas i mają zbliżone pasje. W Ustrzykach wszyscy więc albo schodzą z gór, albo w nie idą – z plecakami, ciężkimi butami, pełnią sił i chęci do przemierzenia pieszo kolejnych kilometrów.

Jeśli ma się chwilę, warto zajrzeć do Zielonego Domku. To działający w Ustrzykach Górnych Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK. W niewielkich dwóch izbach zgromadzono pokaźny zbiór zdjęć, map i innych eksponatów, poruszających zagadnienia związane z historią i kulturą tak Bieszczadów, jak i Czarnohory czy Gorganów.

Turyści mobilni, posiadający samochody, mogą zastanowić się też nad wycieczkami poza Ustrzyki (w razie gdyby na przykład pogoda nie sprzyjała na chodzenie po górach). W położonym na północnym wschodzie Mucznem znajduje się na przykład zagroda żubrów, a jeszcze bardziej na północ cerkwie: w Smolniku (ze wspaniałymi żyrandolami z poroża), Chmielu czy dalej, ale wciąż w odległości około 30 km, w Michniowcu, Bystrem (największa cerkiew Bieszczadów) czy Czarnej Górnej (cerkiew latynizowana).

Jeśli szukasz noclegu w Bieszczadach sprawdź ofertę pewnych noclegów w portalu e-wczasy

Smolnik
Michniowiec

Lokalizacja na mapie:

[codepeople-post-map]

 

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap