Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego to jeden ze szlaków nadbałtyckich. Przebiega przez siedem krajów, doprowadzając zainteresowanego turystę do najwspanialszych zabytków gotyckich. W Polsce trasa obejmuje swoim zasięgiem aż osiem miast (z 34), ulokowanych przede wszystkim w północnej części kraju.

Dokąd jechać?

Szlak Gotyku Ceglanego w Polsce przebiega przez miejscowości takie jak Olsztyn, Płock, Toruń, Chełmno, Gdańsk, Sławno, Szczecin i Stargard Szczeciński. W tej kolejności też najwygodniej zwiedzać poszczególne zabytki. Dlaczego są one tak istotne, tak interesujące? Przede wszystkim dlatego, że przypominają o średniowieczu (konkretnie o wiekach XIII-XVI), a więc o czasach – powiedzieć można – zaprzeszłych. Zaprzeszłych, ale jednocześnie takich, które znacząco wpłynęły na kształt dzisiejszej Europy. Gotyk Ceglany pokazuje dokonania Hanzy, ale też mówi o działalności Zakonu Krzyżackiego czy o powstawaniu pierwszych miast, które po dziś dzień zachwycają swoim pięknem.

Co zobaczyć?

W Polsce zobaczyć warto każde miasto po kolei. W Olsztynie uwagę przykuć powinien Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym mieszkał i działał Mikołaj Kopernik. W okolicach Olsztyna zwiedzić trzeba zamki krzyżackie – tych nie brakuje, a niemal wszystkie powstały właśnie w gotyckim stylu. W Płocku koniecznie zobaczyć należy katedrę, gotyckie budynki dawnego Zakonu Benedyktynów oraz Zamek Książąt Mazowieckich. W Toruniu na uwagę zasługuje Ratusz oraz wszystkie tamtejsze gotyckie kościoły. W Chełmnie gotyckie jest właściwie całe Stare Miasto, podobnie jak w Gdańsku, gdzie najważniejszą budowlą utrzymaną w tym stylu jest Kościół Mariacki. Z ciekawostek warto dodać, że to największy tego typu obiekt na świecie. Kościół Mariacki znajduje się też w Sławnie, w Szczecinie natomiast gotyckimi kościołami wpisującymi się w Europejski Szlak Gotyku Ceglanego są: Archikatedra, kościół św. Piotra i Pawła, jak również Zamek Książąt Pomorskich. Ostatnim miejscem, do którego koniecznie trzeba się wybrać, aby zobaczyć Kolegiatę Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, jest Stargard Szczeciński. Poza nią godna zobaczenia jest Brama Młyńska.

Kolegiata w Stargardzie Szczecińskim

Co jeszcze?

Warto wiedzieć, że Europejski Szlak Gotyku Ceglanego został odznaczony złotym medalem za wyjątkowe starania wniesione w ochronę zabytków w Europie – miało to miejsce w Lipsku na targach Denkmal2010 poświęconych ochronie zabytków. Jak więc widać, jest to jeden z najbardziej cenionych szlaków kulturowych w naszym kraju. Więcej interesujących informacji na jego temat serwuje strona internetowa w całości mu poświęcona.

Ponadto o dobrodziejstwach już nie tylko miejsc związanych z gotykiem, ale polskiego wybrzeża w ogóle przeczytać można na stronie e-wczasów.

Kolegiata w Stargardzie Szczecińskim

Spis treści

Inspirujących podróży życzy

Nie przegap